Radio-klub je udruženje koje okuplja radio-amatere, konstruktore, amaterske radio-godiometriste i druga lica zainteresovana za radio-amaterske aktivnosti. Radio-klubovi su veoma važan činioci u radio-amaterskom pokretu jer oni u svojim lokalnim sredinama okupljaju radio-amatere, promovišu radio-amaterizam, organizuju aktivnosti, vrše obuke i sprovode radio-amaterske ispite.
Osnivanje i registracija
Radio-klubovi u Republici Srbiji se osnivaju prema Zakonu o udruženjima i imaju status nedobitne i nevladine organiazcije kao i sva druga udruženja građana.
Za osnovanje radio-kluba je neophodno imati najmanje tri osnivača. Treba da se održi osnivačka skupština kluba na kojoj se donosi osnivački akt (odluka o osnivanju), Statut i imenuje zakonski zastupnik udruženja. O održanoj osnivačkoj skupštini se sačinjava zapisnik.
Osnivački akt sadrži naziv udruženja, ciljeve, spisak lica ovlašćenih za zastupanje (ime i prezime, JMBG i potpis). Statut sadrži sve prema odredbama Zakona o udruženjima. Zapisnik sa osnivačke skupštine sadrži mesto i vreme odžavanja, dnevni red, zapisnik toka sednice i poptisuje ga predsedavajući skupštine.
Prilikom podnošenja zahteva za registaciju uz ove dokumente se prilaže i Regiostaciona prijava osnivanja udruženja (podaci u njoj moraju biti istovetni podacima u osnivačkom aktu i drugim dokumentima) i dokaz o uplati naknade. Zahtev se podnosi Agencii za privredne registre. Kao delatnost se navodi 9499 - Delatnost ostalih organizacija na bazi učlanjenja.
Učlanjavanje u Savez radio-amatera Srbije
Nakon obavljene registrije i dobijanja rešenja o registraciji, radio-klub se može učlaniti u Savez radio-amatera Srbije podnošenjem pristupnice. Nakon prijema u članstvo plaća članarinu.
Pozivni znak
Radio-klub može imati pozivni znak. On se dobija izdavanjem dozvole za klupsku radio-stanicu. Postupak je da se prvo pošalje zahtev Savezu radio-amatera Srbije za potvrdu o dodeli pozivnig znaka, a nakn dobijanja ove potvrde se šalje zahteva RATEL-u za izdavanje pozivnog znaka. Nakon dobijanja dozvole, radio-klub može da koristi dodeljeni pozivni znak. Pogledajte podrobnije Uputstvo za popunjavanje zahteva za dodelu pozivnog znaka organizacije radio-amatera i Uputstvo za popunjavanje Zahteva za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija za klupsku amatersku radio-stanicu.
Takmičarski pozivni znak radio-klub može dobiti ako ispunjava kriterijume prema Pravilniku o dodeli pozivnih znakova i znakova identifikacije.
Šta nakon osnivanja
Osnivanje radio-kluba je prvi korak. Ono vam omogućava članovima da se u punoj meri bave radio-amaterskim aktivnostima kao što su operatorski rad, učešće u takmičenjima, samogradnja uređaja i slično.
Važno je da klub organizuje aktivnosti promocije radio-amaterizma, obuke i stvaranje novih radio-amatera. Najvažnije je da radio-klub aktivno radi sa mladima i da ih upoznaje sa svetom radio-tehnike.
Pored obuka za radio-amatere klubovi mogu organizovati razna predavanja na teme iz oblasti radio-tehnike, elektronike, računarstva i druge teme namenjene javnosti.
Ukoliko postoji potreba radio-klub može da postavi i održava lokalne repetitore.
Kao član Saveza radio-amatera Sрbije, radio-lub ima pravo na predstavnike u Skupštini Saveza i preko njih može učestvvoati u planiranju i razvoju radio-amaterizma na nivou naše zemlje.
Kao registrovana organizacija, radio-klub lako može da ostvari kontakt i uspostavi veze se institucijama lokalne samouprave i drugim organizacijama sa kojima se dele slični interesi radi zajedničkih aktivnosti (opštine, škole, Crveni Krst, izviđači i planinari, sportske organizacije i drugo). Takođe može upostaviti saradnju sa sektorom za vanredne stiuacije na svom području radi zajedničkih aktivnosti na organizovanju i pripremama za slučaj vanrednih situacija. |