Pripremio: Denis Redžić YT3DA
Program YCP – Youth contest participation predstavlja program učešća mladih u velikim kontestima sa tzv. “top gun” stanica, u uslovima koji su im inače slabo dostupni ili nedostupni, a sve u cilju osposobljavanja mladih operatora i operatorki za rad u velikim ekipama na velikim svetskim takmičenjima, ali i samog umrežavanja mladih.
Za konkurs sam saznao preko našeg YOTA menadžera Mihajla Petkovića YT1GS. On je konkurs koji je dobio od IARU uredno preveo na srpski jezik i okačio na sajt SRS-a i podelio na neformalnoj Viber grupi YOTA Srbija. Zaista moram pohvaliti ovakav primer dobre prakse, jer su sve informacije zahvaljujući njemu sada dostupne svim zainteresovanima.
Prijavu za konkurs sam izvršio preko YOTA menadžera YT1GS, nakon čega sam dobio mejl potvrde od YOTA menadžera za IARU Region 1, Mario Lerma EA1JAY. U potvrdi su me sačekala detaljna uputstva vezano za dolazak na lokaciju odakle ćemo raditi takičenje – radio klub EA8URL (cc. EF8U), kao i ostale pojedinosti vezano za stvari za poneti, generalnoj organizaciji kao i spavanju. Naravno, meni kao aktivnom izviđaču spavanje na podu u vreći nije predstavljalo nikakav problem, ali to je bilo izričito naznačeno za slučaj da neko ima neka drugačija i “luksuznija” očekivanja.
Tek pred sam polazak sam saznao ko su ostali učesnici, jer sam dodat u Telegram grupu, koja nam je pre puta, tokom takmičenja, a i po povratku bila kanal redovne komunikacije. Došavši na aerodrom LPA – Las Palmas na ostrvu Grand Canaria, našao sam se sa Julesom F4IEY, Maksimom F4IQN i Tomason LY3FOX. Nedugo po našem nalaženju, došao je i Alberto EA8DHC, koji je zapravo predsednik kluba EA8URL i koji nas je do kluba i dovezao.
Iznenadila me je veličina samog kluba. To je jedna kockasta zgrada na dve etaže, građena u nekom afričkom ili orijentalnom stilu koji možemo sresti u zemljama Magreba. Na donjem spratu se nalaze, velika trpezarija i kuhinja koji imaju kapacitet kuvanja i ručavanja za veliki broj ljudi, zatim velika sala za sastanke i ceremonije (gde smo i spavali), i dnevni boravak sa kaučem i knjigama. Na gornjem spratu se nalazi velika terasa, PPS kapaciteta 5 operatorskih mesta koji nosi ime “Komarov contest room” po Valeriju Komarovu RD3AF, koji je finansirao opremanje PPSa. Kuriozitet je takođe što se unutra nalazi veliki transparent posvećen Ranku 4O3A, koji je prilikom svoje posete mnogo pomogao u sređivanju opreme.
Drugo iznenađenje koje je nastupilo odmah po dolasku bilo je da su na događaj došle još dve osobe iz YU. To su bili Marija YU3AWA i Mihajlo YT3RAW, oboje iz kluba YU7KMN iz Sombora. Koliko sam shvatio, oni nisu zvanično bili učesnici, ali se ispostavilo da su baš u vreme contesta baš na ostrvu Grand Canaria, pa će doći u ispomoć. Tek nakon događaja sam shvatio da su ipak dodati na spisak operatora na qrz.com stranici ED8Y, što bi negde značilo da se njihovo učešće ozvaničilo.
Prvi utisak o samoj organizaciji bio mi je malo pomešan. S jedne strane sama pred priprema događaja bila je fantastična. Na vreme smo dobili sve povratne informacije, kada se očekuje da dođemo i do kada možemo ostati, šta poneti, ko će nas čekati na aerodromu itd… Ali s druge strane, po dolasku u smeštaj-klub, sve je bilo jako haotično. Nismo znali ko će gde spavati, gde smemo biti a gde ne, da li imamo neka zaduženja vezana za sam prostor i sređivanje opreme – ovo je meni teško palo jer sam navikao na strogu izviđačku organizovanost na kampovima gde svako zna za šta je zadužen, hranu, higijenu, logistiku… Možda nam je i najveći problem bio što smo došli izgladneli i nismo znali kada će sledeći obrok, a čak se i šuškalo da hrane neće biti nego da je naša odgovornost. Tu sam ipak uzeo stvar u svoje ruke i prišao Mariu EA1JAY i rekao mu da bi bilo adekvatno da obrok imamo što pre i da sam na raspolaganju ako za to treba pomoć. Na kraju je to uradio sam, uzeo je mnogo namirnica, većinom polugotovih, i imali smo večeru. Drugim danima obroci nisu bili baš striktno regulisani, nego više na nivou pojedinačne inicijative i kuvanja za sve, ali zaista ničega nije falilo.
Pred sam contest je prepravljan već postojeći MULTI TWO setup u MULTI MULTI. Veliku zaslugu za to nosi Ljuba YU5EA kao i Robert DM7XX koji su se najviše potrudili oko svega. Nedugo pre početka contesta imali smo sastanak svih operatora, gde smo se podelili u smene. One su trajale samo 2 sata, i ideja je bila da svi rade po malo ali da se ne forsiraju ako ne žele. Ja sam uglavnom uzimao duple smene, i prošarao sam sve bandove, mada ne uvek onda kada su “najbolji” jer sam želeo dati priliku i drugima: prvi dan 12-16h 28MHz, 20-22h 21MHz, drugi dan 03-07h 3.5MHz i 17-21h 14MHz. Jedina razočaravajuća stvar je bila što neki operatori nisu baš poštovali rasporede svojih smena, u smislu dolaska u smenu na vreme, ili ostanka za stanicom tokom cele smene, što jeste bilo frustrirajuće, ali gledao sam da, da se ne bih nervirao, ispoštujem svoje pa šta bude. Svakako sam mišljenja da ova aktivnost treba da bude usmerena na osnaživanje mladih u participaciji na takmičenjima, i da služi tome da oni nešto nauče, a ne da budu neka preozbiljna priča u smislu rezultata. Jedini uslov je bio poznavanje rada za stanicom i programa za logovanje (u ovom slučaju je bio DX Log na kojem i inače radim, ali nigde nije bilo specificirano).
Rezultat koji smo na kraju ostvarili bio je 3777 QSO (449 DUPE) i 15 715 085 poena, što ne smatram da je toliko loš rezultat za jednu ovako prošaranu ekipu. Tu je bilo i dosta manje iskusnih članova koji su samo želeli da okuse contest i polako se vinu u te vode, i mislim da je ovakva aktivnost njima puno značila. Meni je bila značajna jer sam nov u hobiju i polako za zalasku svojih YOTA godina, a jedva da sam poznavao ljude iz hobija koji su mojih godina (mada tu je bilo i operatora koji imaju i po 27, 29 i 30 godina, tako da mi se čini da ti uslovi nisu toliko striktni). Takođe sam uspostavio i lep odnos sa ljudima iz kluba EA8URL i verujem da ću im nekada u budućnosti kad budem imao mogućnosti biti gost na nekom CW takmičenju jer sam dobio poziv.
Ono što bih voleo je da, ako dobijem priliku, učestvujem na YOTA kampu u Francuskoj u mestu Jambville. Tu se inače nalazi najveći izviđački kamp francuske skautske organizacije SGDF – Scouts et guides de France, sa kojim Savez izviđača Srbije ima saradnju.
Iskustva stečena tu i na YCP pokušaću iskoristim tako što ću pomoći našem Savezu i YOTA menadžeru u organizaciji aktivnosti koje bi se bavile promocijom radio-sporta ali i osnaživanjem mladih operatora da krenu da se bave takmičenjima, jer nije sve ni u opremi već i u tome kako radiš, ali ovakve aktivnosti zasigurno mogu da im omoguće da dobru opremu i probaju i još više rasplamsaju njihovu želju da se aktivno bave hobijem.
Na kraju bih dodao da sam veoma zahvalan YOTA menadžeru Mihajlu YT1GS kao i Savezu radio amatera Srbije na pruženoj prilici da učestvujem u ovakvoj aktivnosti, i da zaista stojim na raspolaganju za bilo kakvu pomoć vezanu za aktivnosti usmerene ka mladima, ali i onim drugim, gde će moje znanje stečeno na ovoj ekspediciji, ali i znanje stečeno organizacijom više od 10 izviđačkih kampova, takmičenja, tečaja i seminara biti primenljivo.
Denis Redžić YT3DA
Beograd, 14.04.2025.