Uslov da postanete radio-amater je da položite stručni ispit koji je osnov za izdavanje licence i kasnije dozvole za radio-stanicu. Ispit se polaže nakon obuke koju organizuju klubovi. Ispit se polaže po odgovarajućem programu, zavisno od klase.
Stručni ispit za sticanje zvanja radio-amaterskog operatora organizuju organizacije radio-amatera: klubovi ili Savez. Ispiti se organizuju po potrebi, najčešće nakon održane obuke, ili tokom nekih manifestacija koje organizuje Savez ili radio-klub. Ispiti se organizuju i sprovode u skladu sa Pravilnikom o načinu organizovanja i sprovođenja stručnih ispita za radio-amatere. radio-amateri mogu polagati ispit za 1., 2. ili 3. klasu, kako i ispit za održavanje veza Morzeovom telegrafijom.
Postupak je sledeći:
- Radio-klub koji organizuje polaganje prikuplja prijave kandidata koje oni dostavljaju na obrascu prijave za ispit.
- Na osnovu prikupljenih prijava kandidata, radio-klub dostavlja zahtev za održavanje ispita (obrazac Prijava za održavanje stručnog ispita za radio-amatera) sekretarijatu Saveza, najmanje 30 dana pre planiranog termina ispita. Ako nije član Saveza, uz prijavu klub dostavlja dokaz o uplaćenoj naknadi prema Cenovniku usluga Saveza. Za klubove koji su članovi Saveza ovaj postupak je besplatan.
- Savez daje saglasnost na zahtev ukoliko su ispunjeni svi uslovi u skladu sa Pravilnikom.
- Klub obaveštava kandidate o prihvaćenoj prijavi ispita najkasnije 8 dana pre termina ispita.
- Ispit se sprovodi u skladu sa Pravilnikom, za šta je odgovorna komisija. Ispit se polaže pismeno, popunjavanjem testa koji odgovara klasi koja se polaže.
- Nakon ispita komisija pregleda testove i sačinjava zapisnik u koji unosi rezultate polaganja za svakog kandidata. Kompletan materijal se nakon ispita dostavlja Savezu na dalju obradu. Kandidati koji su položili ispit dobijaju odgovarajuću diplomu.
Kandidati koji nisu članovi radio-kluba podnose prijavu za polaganje ispita direktno Savezu.
Ispit za rad Morzeovom telegrafijom sprovodi se prema postupku koji je propisan Pravilnikom.
Nakon položenog ispita, kandidati imaju pravo da pokrenu postupak odobrenja pozivnog znaka, dobijanja licence i dozvole za radio stanicu u skladu sa položenom klasom.
Za više informacija javite se sekretaru Saveza:
011/4574-768 ili savez@yu1srs.org
Bavljenje radio-amaterskim hobijem je podjednako zanimljivo početnicima i iskusnim operatorima. Da bi se omogućilo napredovanje u hobiju, radio-amateri imaju klase, zvanja koja predstavljaju sertifikovani stepen znanja i iskustva. Klase nose i određena prava koja se odnose na pozivni znak, opsege dozvoljene za rad i snage emitovanja koje se mogu koristiti, a u skladu sa Pravilnikom o načinu korišćenja amaterskih radio-stanica.
Postoje tri klase: prva, druga i treća. Treća je početnička, mada se i za nju traži znatan nivo znanja i veštine. Druga klasa je bila namenjena za UKT operatore ali se praktično više ne polaže. Prva klasa je napredna, program polaganja je u skladu sa CEPT preporukama i za njeno polaganje je potrebno najviše znanja.
Radio-amaterske klase
Za svaku klasu je određen program prema kojem se vrši obuka i prave testovi za polaganje.
Program obuke i polaganja za 1. klasu
Program obuke i polaganja za 2. klasu
Program obuke i polaganja za 3. klasu
Ispiti se polažu popunjavanjem testova.
Ceo postupak pripreme, organizacije i sprovođenja ispita detaljno je opisan u Pravilniku o organizaciji i polaganju ispita.
Savez održava evidenciju svih ispita i izdatih diploma. Svoju diplomu ćete dobiti najkasnije dve nedelje nakon održavanja ispita. Ako se to nije desilo, obratite se sekretaru.
Najčešća pitanja:
Mogu li da polažem ispit ako nisam član radio-kluba?
- Možete. Javite se u Savez pa ćemo vas obavestiti o prvom sledećem ispitu na lokaciji koja vam odgovara.
Mogu li da polažem ispit ako nisam član Saveza?
- Možete. Za razliku od članova, plaća se naknada za polaganje ispita prema cenovniku.