Autor Tema: HF linear  (Pročitano 39657 puta)

Van mreže YU1SS

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 77
  • Pozivni znak:
  • Operator: Sole
  • QTH: Kruševac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
HF linear
« poslato: 01.08.2015 12:51:48 »
      Do danasnjh dana napravio sam podosta lineara sa el. cevima, raznih snaga i raznih namana.Od monoband varijante do CB sa 4 kom cuvenih 509 ili 519, ali neverovatno ali istinito, nikada se nije postavio problem kutije u koju ce biti smesten uredjaj, ili je vec imao postojecu ili je bila na raspolaganju neka koja je dobro vrsila funkciju. Na primer,odlicno su se pokazala vertikalna kucista od kompjutera.
      E sada je zaigrala mecka pred vratima, odlucih da za sebe sklopim jednog kokonju sa 2xGU81m ali, tu treba malo vise prostora, ne zelim posebno ispravljac a posebno pojacavac i sta je ustvari pitanje. Od kog materijala napraviti kutiju,da li aluminijumski ili celicni odnosno dekapirani lim.
      U nekim razgovorima jedni me ubedju da koristim aluminijumski a opet neki iznose argumente u korist dekapiranog lima.Iskreno u dilemi sam,koji koristiti, cena ne igra neku bitnu ulogu.Nadam se od uvazenih kolega , dobroj preporuci i unapred se zahvaljujem.                                     
                                                                  pozdrav YU1SS

Van mreže YU1NNN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 43
  • Pozivni znak:
  • Operator: Alex
  • QTH: Šabac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #1 poslato: 01.08.2015 15:06:51 »
Pazi ovako. Nisam se nikada bavio samogradnjom uredjaja koji se koriste u nasem hobiju (sem sklapanja jednog QRP Kineza i nekih ispravljaca) ali sam napravio dosta drugih kojestarija i uvek sam bio za to da kutija mora biti i funkcionalna i estetski zadovoljavajuca.
Ja sam za kombinaciju aluminijuma i lima. Dobije se solidan kompromis sto se tice tezine. Dakle aluminijumska osnova u kojoj ce se poslagati svi elementi uredjaja i poklopac od lima ofarban (plastificiran) u boju po zelji.
Osnova je prosta, latinicno U, prosta stvar, dva savijanja pod 90 stepeni i gotovo.
Poklopac isto tako samo sto njega kod limara koji savija mozemo ukrasiti sa obe strane zaluzinom koja u isto vreme ima i funkcionalnost prilikom hladjenja.
Sto se tice osnove od aluminjuma, lako ga je izgravirati na potrebnim mestima za oznake i na kraju istu tu gravuru obojiti u boju po zelji grubim nanosenjem farbe koju na kraju izbrisemo krpicom i razredjivacem a sama boja ostaje u kanalima. Trajnije od nalapnica i sito stampe.

73 i puno uspeha u samogradnji de YU1NNN

Van mreže YU1SS

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 77
  • Pozivni znak:
  • Operator: Sole
  • QTH: Kruševac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #2 poslato: 01.08.2015 18:44:33 »
    Ime moje hvala puno na korisnim savetima, narocito mi se dopada ideja za prednju plocu sa graviranjem,zaista to mocno izgleda. Nazalost ja sam uvek  obracao paznju na funkcionalnost a gotovo nista na dizajn, e sada nece biti tako.
    Inace dimenzije kutije su 450 sirina 300 visina i 400 dubina, u milimetrima, ali je problem sto na primer trafo za anodni napon je tezak oko 20kg, pa jos za grejanje dva komada, takve sam nasao 12,6v i 13 ampera, a svaki ima oko 3,5 kg i trafo za minus g1 pa plus g2 i 12 i 24v za komande, pa ima tu podosta tezine.
   Taj pojacavac je sklopljen i isproban, ubija dx ove kao od sale, bukvalno na prvi poziv,ali to je samo improvizovano spojeno na nekoj limenoj ploci od bocne strane komp. kucista. Posto se perfektno pokazao u radu zelim da ga ugradim u lepu i funkcionalnu kutiju. U svakom slucaju hvala na idejama i savetima.
                                                                                                          73 YU1SS

Van mreže YU1CF

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Goran
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #3 poslato: 13.01.2016 00:36:06 »
Istina je negde između.

Kutija može da se napravi od "L" profila da bi bila jaka.
Ali svuda GDE TEČE STRUJA treba koristiti aluminijum.
A tamo gde ne teče struja može bilo šta...
Poz.

RoRa

  • Gost
Odg: HF linear
« Odgovor #4 poslato: 14.01.2016 19:39:37 »
Na osnovu iskustva u održavanju različitih RF uređaja rekao bih da samo dostupna tehnologija određuje izbor materijala za ŠASIJU i KUTIJU.
U profesionalnim uređajima koji imaju aluminijumsku šasiju i kutiju koristi se materijal čija je površina galvanskim putem obrađena tako da je trajno provodna dakle nema problema sa oksidacijom aluminijuma. Ovim se obezbeđuju sigurni spojevi sa masom samih RF el. kola kao i kvalitetno oklapanje pojedinih sklopova . Kutija kao oklop sprečava nekontrolisano "curenje" RF energije u okolinu.
Prema tome, u našim uslovima za preporuku je koristiti druge limove čelične ili bakarne.
 

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #5 poslato: 27.05.2016 10:19:06 »
Evo se i ja igram vec neko vreme... dosta toga je gotovo a prednja ploca potpuno.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #6 poslato: 01.06.2016 09:08:30 »
... a ovako je unutra - spremno za zavrsno povezivanje.

 

















« Poslednja izmena: 01.06.2016 09:12:35 od strane YU1OXB »
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #7 poslato: 04.06.2016 10:17:42 »
Stomatološki precizno i pedantno! Svaka čast, Boro.

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #8 poslato: 06.06.2016 09:56:29 »
Hvala lepo Bobane... ipak barem nekakva reakcija od bilo koga?!
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YT1TX

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 54
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Alex
  • QTH: Beograd, Mirijevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #9 poslato: 06.06.2016 12:30:27 »
 :o Full profi! Svaka čast na izradi!

73 DE YT1TX

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #10 poslato: 06.06.2016 12:38:30 »
Znas kako kazu... "Kad krecite - KRECITE, al' stvarno!  ;) ;D
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #11 poslato: 06.06.2016 23:06:59 »
A evo i seme. Neke vrednosti cu naknadno upisati posle finalnih testova - izvodi na izlaznoj zavojnici, komponente u ulaznim prilagodnim filterima...

Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #12 poslato: 08.06.2016 12:53:15 »
Slobodno smete i da kritikujete... pa zaboga Srbi smo i sasvim je nemoguce da vam se bas sve svidja kad je to neko drugi uradio i da neko nesto ne bi znao bolje da uradi. ;)
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU1NNN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 43
  • Pozivni znak:
  • Operator: Alex
  • QTH: Šabac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #13 poslato: 08.06.2016 16:48:08 »
A sta Boro da kritikujemo? Pa nema zamerke ni jedne na estetiku a sumnjam da ce biti i na funkcionalnost.

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: HF linear
« Odgovor #14 poslato: 08.06.2016 17:01:02 »
Pa k'o velim ajd da neko ista komentarise makar i kritike... isto ovo sam postavio juce na EHAM.net i vec ima 520 pregleda i 12 komentara u prvih sat-dva. Samo ovde se niko ne oglasava?! Ajd' da nesto radimo!
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!