Autor Tema: APRS čvorišta uopštena diskusija  (Pročitano 48748 puta)

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #30 poslato: 22.08.2015 16:15:32 »
I valjda je normalano obratiti se direktno UKT menadžeru...

I pri tom cema ta stvar nema nista sa ovom temom u kojoj treba da se dogovaramo oko formiranja APRS mreze.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #31 poslato: 23.08.2015 10:28:35 »
FM digital radna grupa nije dobila informacije o tim zahtevima. Pošto si i ti član grupe pokreni u njoj to pitanje.



Dokumenta za aprs svor pirot i uhf repetitor su sva prikupljena i poslata savezu u aprilu mesecu sa svim zahtevima uplatnicama i ostalom administracijom , bili su odmori i privatne obaveze onih koji treba top da zavrse pa sam dobio odgovor od Vase sekretara da ce biti sve ubrzo uz izvinjenje sto kasni

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #32 poslato: 23.08.2015 10:41:09 »
Rora, svi zahtevi za dozvole za repetitore se prosleđuju FM digital radnoj grupi (http://fm-digital.yu1srs.org.rs/) da bi ona dala svoje mišljenje i saglasnost.

Ja sam samo napomenuo da zahtevi iz pirotskog kluba nisu došli do radne grupe, a pošto je i on član te grupe može tamo to da pokrene pa da UKT menadžer proveri i obavesti grupu o tim zahtevima, gde se nalaze i zašto nisu obrađeni, odnosno dostavljeni ovoj radnoj grupi. To je normalna procedura.

ocigledno da savez nije pokrenuo proceduru prosledjivanja dobijenog materijala za aprs cvor i za uhf repetitor Pirot  a i ocigledno je da su u dosta privatnih obaveza i odmora bili pa i ova vrucina je sve usporila nekakao  ali nadamo se da ce da se resi do kraja godine makar , nadam se i da nase nove licence i diplome o polozenim klasama u Pirotu za radioamtere operatere nece tako dugo kasniti kao dozvole  ;D

a o antenama za repetitorsku mrezu i ostalim uskoro u novoj temi necu ovde

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #33 poslato: 25.08.2015 20:13:47 »

Zvanicno postoji samo YU0XUE, sa propisanom dozvolom.

yu1ra dali nesto smeta sto nema dozvolu zvanicno i dali se pitate sto je nema i ko je trebao da je obezbedi ?

predhodni saziv saveza na celu kad je bio kod nas U Pirotu je dogovoreno da mi pustimo taj APRS gejt -nod da mi Pirocanci ulozimo tehnicke stvari a da ce administraciju zavrsiti savez na celu sa Vemicem
nas projekat je s nase strane odradjen -sto je savez ili neko sabotirao dalji tok neznam ali znam da smo prvi posatavili taj projekat kao pilot test za dalju buducnost  u Srbiji i znam da radi i vrsi svoju funkciju sa dozvolom ili bez neznam sto nije stigla do danas ali je sto se nas tice sve odradjeno ko je u savezu tada zatajio i zasto necu dalje da komentarisem i da ponavljam

ali vidim da pojedince boli sto mi u Pirotu radimo i sto se borimo a sto drugi ne rade

borimo se sa ometacima kao sto su kod nas HIT radijo i RTS radio na emisionim objektima gde nam se nalazi i repetitor R4 a neki godinama trpe svoj nerad i ne angazovanje kao sto je primer sto ne radi R3 na tupiznici
---------------------------------------------------------------------
ma , bre, kake dozvole, kome one trebaju, to je najobicnija glupost na papiru koja prave radiJo amatere sputava u njiovim inovativnim papagaskim projektima.
[/quote]


SAMO DA PODSEDIM , DA SMO ZVANICNO POSLALI SVA DOKUMENTA ZA DOZVOLU ZA aprs CVOR YU0XPI I ZA UHF REPETITOR  RU4 Pirot U APRILU MESECU I JOS UVEK POSLE 5 MESECI NISTA NEMA, PA POSLE MI NABADAJTE DOKUMENTACIJU I VAS RAD AZURNOST U SAVEZU 
[/quote]

Nema potrebe da citiras moje pisanje od pre 6-7 meseci!

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #34 poslato: 23.01.2016 21:43:09 »
Hajde da ponovo malo aktiviramo ovu temu :) . Pored dva navedena programa (na pocetku posta) koja sam koristio za aprs cvor, isprobao sam i UI-View32 koji takodje radi preko windows operativnog sistema, moze da radi i kao Digi i kao Gate. I ako ovaj tutorijal nije ni na srpskom ni na engleskom verujem da cete se lako snaci sto se tice podesavanja iz vise delova. https://www.youtube.com/watch?v=j1bMk8kfebI

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #35 poslato: 24.01.2016 12:44:07 »

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #36 poslato: 25.01.2016 11:35:14 »
UI-View je zastareo, vise se ne osvezava. Predji na nesto novije.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #37 poslato: 27.01.2016 12:44:23 »
ISprobao sam ga super radi i kao digi i kao gate, ma ja to cisto radi probe, i tesiranja onoga sto cujem od paketa. Najbolje je u linuxu.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #38 poslato: 23.12.2016 22:16:49 »
Nakon skoro godinu dana da se napiše koja nova reč ovde :)

Večeras i prethodnih dana sam u više navrata bacio pogled na APRS kartu, i primetio da je situacija pokrivanja autoputa E-75 slična, pa čak i malo gora nego prošle godine kada su korisnici uspevali koliko toliko da prođu kroz pojedina YO čvorišta kretajući se kroz Podunavski okrug.

Možda je trenutno problem i u samim čvorištima, ali to ne opravdava činjenicu da se kod naš skoro ništa ne dešava na ovom polju. Budimo realni jedino YU0XFG i YU0XPI završavaju nekakav posao.

Kolega YT1NSB putuje od Beograda ka Nišu, i obratite pažnju na rupu u pokrivanju:

Poslednji put okolina Begaljice, pa potom tek kod Deligrada, i to kroz YU0XPI.

Prošle godine sam izneo predlog o izgledu APRS mreže, nešto skromno i minimalno za početak, ali sasvim upotrebljivo (klik na sliku za uvećanje, ukoliko je forum prikazuje umanjenu):

Verujem da bi potencijalni YU0XJA malo popravio sliku pokrivenosti autoputa :)

S obzirom na to da smo ponovo krenuli u korišćenje lokacije Jastrebac sa repetitorom R5, valjalo bi je staviti u izbor lokacija za buduće APRS čvorište.

Mogli bi da razvijemo diskusiju na ovu temu, kako bi sa prvim lepim prolećnim danima krenuli sa postavljanjem opreme (koja sad ionako nije astronomski skupa) :)
« Poslednja izmena: 23.12.2016 22:22:21 od strane YU1TTN »

Van mreže yu4eax

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 2
  • Pozivni znak:
  • QTH: Aleksinac
  • Klasa: 3
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #39 poslato: 26.12.2016 00:24:02 »
Heh, i ja sam pre nedelju dana isto isao auto putem Nis-Novi Sad , i imao isto zapazanje, s tim sto sam kod Mihajlovca prosao kroz YO2KJG-2 rumunski digipiter.

Kao doprinos , prilazem pokrivenost ka severu od Novog Sada. YU0XFG se cuje negde do Backe Topole, a severnije , iako cujem HG digipitere, oni mene ne cuju cak ni iz Subotice.
Uz to , ovo je bilo s rucnim kenwoodom, 5W u autu s magmount 1/4lambda antenom na krovu.

Pozdrav

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #40 poslato: 26.12.2016 19:59:16 »
Mhm treba jedan Digi izmedju Backe Topole i Subotice.
I Digi ako stoji pored VHF repetitora mora da ima lonce za filtere inace mu repetitor ubije RX.

Van mreže YU2MS

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 20
  • Pozivni znak:
  • Operator: Momčilo
  • QTH: Zlatibor
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #41 poslato: 28.10.2017 00:54:35 »
Na Zlatiboru,vec nekoliko meseci,radi APRS gate YU0XZL.U medjuvremenu,ovaj gate pokriva signalom oko 20km u krug a uskoro ce,iz centra Zlatibora,biti prebacen na lokaciju Karaula (1050 m) tako da ce njegova pokrivenost biti barem udvostrucena.Napominjem da je ,za ovaj APRS izdata zvanicna dozvola .

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #42 poslato: 02.02.2018 09:14:24 »
Neko je na podrucju izmedju Aleksinca i Paracina postavio #APRS #Digipiter jos od ranije, već duže vreme,  ali bez pozivnog znaka i bez kordinata pa se paketi gutaju na toj relaciji ,molio bi da taj neko ili iskljuci ili odradi kako treba da se upisu kordinate i pozivni znak Digipitera zbog putanje. Digi nije vidljiv na karti ali se ocitava na 144.800Mhz u tom kraju
« Poslednja izmena: 02.02.2018 09:16:09 od strane YT1PRM »