Cetvrti krug YUKT maratona je završen. Putem e-maila je stiglo 68 dnevnika i jedan u papirnom obliku. Od toga, 6 dnevnika je za kontrolu. Stanice YU4A i YT2U su dnevnike poslale posle roka predvidenog za prijem dnevnika pa su shodno pravilima korišceni kao dnevnici za kontrolu. Dnevnik stanice YT3AA nije bio upotrebljiv ni za kontrolu jer u sebi ne sadrži redne brojeve koji su predavani.
Primetno je da su neke stanice u ovom periodu menjale kategoriju i time sebi uskratili bolji rezultat na godišnjem nivou jer se poeni sabiraju samo za onu kategoriju za koju je dnevnik poslat.
Takođe su primetne greške, takozvane "štamparske greške". Analizom poslatih dnevnika moguće je rekonstruisati dnevnik ARS koja nije poslala dnevnik i tek iz takvih, virtualnih dnevnika, vidljive su greške u dnevnicima koji su poslati. U tim "virtualnim" dnevnicima primljeni redni brojevi prate vreme rada koje raste zajedno sa rednim brojem. Pojavljuje se primljen redni broj koji je u neskladu sa vremenem za po 10-15 minuta, i to je dovoljan razlog da se takva veza ne prizna, tj. proglasi za pogrešno primljen redni broj. Ovaj problem bi bio mnogo lakše rešen ukoliko bi stanice koje su radile, poslale dnevnike, bar za kontrolu, što smatram HAM-SPIRITom. Ima dobar deo stanica koje su radile celo takmičenje sa prilično velikim brojem veza a nisu poslale dnevnike.
Ima slučajeva da neke stanice odrađenu vezu ne upišu u dnevnik i kasnijim pregledom dnevnika, kada to ustanove, pomere sve preostale veze za po jeno mesto na gore i time se u ostalim dnevnicima te veze vode kao pogrešne. Iz dnevnika takve stanice to nije uočljivo ali u ostalim dnevnicima svi imaju kao primljen broj za po 1 broj veći nego je prikazano u dnevniku koji je uzročnik ove greške. Kada se napravi dnevnik onako kako je "viđen" u dnevnicima sagovornika, tek je onda takva greška uočljiva. Sve više ima primedbi da se ne poštuje pravilo "mala snaga", i verovatno da pojedine stanice koriste u takmičenju mnogo veće snage. Komisija će se pozabaviti ovim problemom i mislim da postoje mogućnosti da se takve pojave dokažu, što može dovesti do diskvalifikacije pojedinih takmičara.
Dakle, mogu reći da se mnogo ulaže u pregled dnevnika sa gore opisanim metodama, i koliko je meni poznato, takav način se ne primenjuje kod pregleda dnevnika u ostalim takmičenjima. Cilj svih ovih razmišljanja, način pregleda dnevnika sa zalaženjem u detalje, je svakako pokušaj da se dođe do atraktivnog takmičenja u koje će svi takmičari verovati i ima za posledicu, da privuče što veći broj učesnika.
Menadžer takmičenja
Colja Zvonko YT1WA |